Laminovaná dřevotříska, lidově “lamino” je moderní deskový materiál pro výrobu nábytku, který je odolný, dobře se udržuje a dá se v pohodě sehnat bez dlouhého čekání.

Jak už název napovídá, laminovaná dřevotříska se vyrábí lepením tenkého laminátu na desku z dřevěných třísek. Boky desek se olepují ABS hranami.

Skladba laminované dřevotřísky - dřevotřískové jádro a vrchní lamináty

Jak vlastně vzniklo?

Lamino se začalo hromadně využívat v období po druhé světové válce. Před válkou se většina nábytku vyráběla skoro výhradně z masivu. Proč také ne. Nábytek z masivu byl skvěle dostupný, dřeva byly plné lesy a kde kdo s ním uměl pracovat.

Po válce se to ale změnilo. Lesy byly zpustošené, nebyli řemeslníci a cena masivu i jeho dodací lhůty raketově rostly. Navíc nikdo nechtěl na nic čekat, lidé chtěli rychle, funkčně a hezky bydlet. No a to otevřelo cestu laminované dřevotřísce.

Oproti masivu je dřevotříska přelomový materiál, který využívá až 100% dřevního objemu stromu. Dřevotřísce je jedno, jestli je vyrobená z rovného, křivého, nebo třeba příliš rozvětveného stromu a díky tomu je jí hodně a je skvěle dostupná.

 

Více o výrobě dřevotřísky

Dřevo na výrobu dřevotřískových desek se získává výhradně ze zbytkového dřeva, které nemá žádné další využití.

Košík

Zpět na začátek