Dřevotříska vznikla z přelomové myšlenky využít maximum z každého pokáceného stromu.

Dřevotřísce je jedno, jestli je vyrobená z rovného, křivého, nebo třeba příliš rozvětveného stromu. Využije dřevo z každé stromu, vyhozené palety, nebo třeba starého nábytku.

Dřevo na výrobu dřevotřískových desek se získává výhradně ze zbytkového dřeva, které nemá žádné další využití.

Z jakého dřeva se dělají třísky?

Dřevo na výrobu dřevotřískových desek se získává výhradně ze zbytkového dřeva, které nemá žádné další využití.

Pěkné video od Eggeru – jak se vyrábí dřevotříska > (EN)

 

 

V praxi se využívají tyto tři hlavní zdroje:

Dřevo, které se nedá dále zpracovat na pile – 32%

Majitelé lesů vytěží dřevo, zavezou ho na pilu a tam jim z něho udělají surové fošny, které se pak dále prodávají. Z každého stromu ale stejně hodně dřeva zbyde – křivé části, zbytky pařezů, větve apod. a přesně z toho se dělají dřevotřískové desky.

Polomy, větve a dřevo získané při běžné údržbě lesů – 41%

Majitelé lesa se o něj musí pravidelně starat – musí vyřezávat polomy, staré stromy, ale také dělat místo novým stromkům. Z toho všeho vzniká hodně dřeva, které se často nedá nijak využít a proto se využívá pro výrobu paliva, nebo právě dřevotřískových desek.

Recyklace palet, starého nábytku a dřeva ze stavebnictví – 27%

Do dřevotřískových desek se využívají také třísky ze starého nábytku, palet, stavebního řezivo a dalších dřevěných výrobků pro které už lidé nemají dalšího využití. Nebojte, případné kovové části a jiné nedřevěné prvky jsou odseparovány a zrecyklovány běžným způsobem.

Jak ty třísky drží pohromadě?

Dobrá otázka. Třísky drží pohromadě pomocí tepla, tlaku a trochy lepidla na bázi formaldehydu.

Pokud vás zajímá, zda se z desek neuvolňuje nějaký zbytkový formaldehyd do interiéru, tak pravdivá odpověď je, že nějaký se určitě uvolňuje, ale jeho množství je tak malé, že o něm nebudete ani vědět. Jak to víme? Na výrobu dřevotřískových desek se  vztahují velmi přísné hygienické normy, které výslovně sledují množství uvolněného formaldehydu do okolí.

Pokud si chcete udělat nějaký základní obrázek o jednotkách, tak Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že jakákoliv koncentrace formaldehydu v interiéru do 0,1 ppm je zdraví absolutně nezávadná.

 

Pro běžné dřevotřískové desky je výrobní limit uvolňování 0,01 až 0,02 ppm, čili pětkrát až desetkrát menší, než je zdraví nezávadný limit.

 

Pokud by vás zajímaly detaily měření a více podrobností, tady je něco na čtení:

ČSN EN 717-1 – Desky ze dřeva

Egger příručka o udržitelnosti  (PDF, 3MB, EN) strana 22

Košík

Zpět na začátek