
Má smysl připlácet za stůl s podnoží, nebo vám stačí běžné kovové nohy? Odpověď na tuto otázku se skrývá v materiálu desky a délce stolu. Pojďme na to.
Pokud si nejste jistí, co je kovová noha a co podnož – koukněte nejdřív na Typy kovových nohou
Materiál desky
Každý materiál se chová jinak a pod každý se proto hodí něco jiného.
Kámen je těžký, nesnese jakýkoliv průhyb a rád praská. Z toho důvodu pod něj doporučujeme dávat pouze ty nejmasivnější stolové podnože, které zaručeně zabrání jakémukoliv prohnutí desky a tím eliminují riziko prasknutí.
Masiv je živý materiál, který rád pracuje a proto je dobré ho podepřít podnoží, která mu dá možnost “pohodlně polehávat” ale zároveň mu nedovolí se jakkoli prohnout nebo zkroutit.
Lamino desky jsou nejméně náročné, nepracují ani nepraskají a proto je pod ně možné dát s klidem jak kovové nohy, tak stolovou podnož. Pozor jenom na celkovou délku stolu, aby se vám deska neprohnula vlastní vahou, viz níže.

Délka stolu
Čím delší stůl, tím větší roli začne hrát gravitace a s ní související průhyb desky vlastní vahou.
Samozřejmě záleží na tloušťce.
Tenčí deska se prohne dříve, než tlustá, ale i tlustá deska má své limity. Z naší zkušenosti vyplývá, že klasické stolové desky s tloušťkou cca 3,6cm se začnou prohýbat vlastní vahou kolem délky 180cm. Tenčí, třeba dvoucentimetrové desky na konferenčních stolcích se začnou prohýbat už kolem délky 120cm.

Sumárum
Kovové nohy se hodí pouze pro stoly do délky 180cm s rozměrově stabilními deskami (lamino, překližka, MDF,..)
Stolová podnož zvládne všechny materiály bez omezení délky.